Zespół niespokojnych nóg – objawy, przyczyny, czynniki ryzyka
RLS, czyli inaczej zespół niespokojnych nóg to dolegliwość, z którą zmaga się około 10 procent ludzi. Zespół niespokojnych nóg jest stanem, który powoduje niekontrolowaną potrzebę poruszania nogami, zwykle z powodu nieprzyjemnego uczucia. Dolegliwości zazwyczaj nasilają się wieczorem lub w nocy, gdy leżymy w łóżku. Poruszanie nogami tymczasowo zmniejsza nieprzyjemne odczucia. Czym jest RLS i jak się objawia?
Zespół niespokojnych nóg może pojawić się w każdym wieku a objawy na ogół pogarszają się wraz z wiekiem. Stan ten może zaburzać sen, co z kolei, zakłóca wykonywanie codziennych czynności.
Objawy
Głównym objawem jest chęć poruszania nogami. Wspólne cechy towarzyszące obejmują:
Ulgę związaną z ruchem. Wrażenie zmniejsza się wraz z ruchem, takim jak rozciąganie, ruchy nóg, stymulacja lub chodzenie.
Nasilenie objawów wieczorem. Objawy występują głównie w nocy.
Przypadłość ta może wiązać się z innym, bardziej powszechnym stanem zwanym okresowym ruchem kończyn podczas snu, który powoduje, że nogi skręcają się i kopią, prawdopodobnie przez całą noc, podczas snu.
Ludzie zazwyczaj opisują objawy zespołu niespokojnych nóg jako nienormalne, nieprzyjemne odczucia w nogach lub stopach. Zwykle zdarzają się po obu stronach ciała. Rzadziej odczucia mają wpływ na ramiona. Osoby dotknięte chorobą zwykle nie opisują stanu jako skurcz mięśni lub drętwienie. Jednak konsekwentnie opisują chęć poruszania nogami. Często objawy zmieniają swoje nasilenie. Czasami objawy znikają na pewien czas, po czym wracają.
Kiedy iść do lekarza?
Niektóre osoby nigdy nie szukają pomocy medycznej, ponieważ obawiają się, że nie zostaną potraktowane poważnie. Ale zespół niespokojnych nóg może zakłócać sen i powodować senność w ciągu dnia i negatywnie wpływać na ogólną jakość życia.
Przyczyny
Naukowcy podejrzewają, że stan ten może być spowodowany brakiem równowagi w poziomach dopaminy w mózgu, która przekazuje wiadomości w celu kontrolowania ruchu mięśni.
Dziedziczność
Zespół niespokojnych nóg ma podłoże genetyczne. Naukowcy zidentyfikowali miejsca na chromosomach, w których mogą występować geny związane z zespołem niespokojnych nóg.
Ciąża
Ciąża lub zmiany hormonalne mogą przejściowo pogorszyć objawy przedmiotowe i podmiotowe zespołu niespokojnych nóg. Niektóre kobiety zauważają objawy zespołu niespokojnych nóg po raz pierwszy w czasie ciąży, szczególnie w ostatnim trymestrze. Jednak oznaki i objawy zwykle znikają po porodzie.
Czynniki ryzyka
Zespół niespokojnych nóg może rozwinąć się w każdym wieku, nawet w dzieciństwie. Zaburzenie to występuje częściej wraz z wiekiem i częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.
Zespół niespokojnych nóg zwykle nie jest związany z poważnym problemem medycznym. Jednak czasami towarzyszy innym warunkom, takim jak:
Neuropatia obwodowa. To uszkodzenie nerwów w dłoniach i stopach jest czasem spowodowane przewlekłymi chorobami, takimi jak cukrzyca i alkoholizm.
Niedobór żelaza. Nawet bez niedokrwistości, niedobór żelaza może powodować lub nasilać objawy zespołu niespokojnych nóg.
Niewydolność nerek. Jeśli masz niewydolność nerek, możesz również mieć niedobór żelaza. Gdy nerki nie działają prawidłowo, zapas żelaza we krwi może się zmniejszyć. Ta i inne zmiany w chemii ciała mogą spowodować lub pogorszyć objawy zespołu niespokojnych nóg.
Warunki dotyczące rdzenia kręgowego. Zmiany w rdzeniu kręgowym zostały powiązane z zespołem niespokojnych nóg. Znieczulenie do rdzenia kręgowego, również zwiększa ryzyko rozwoju zespołu niespokojnych nóg.
Komplikacje
Chociaż zespół niespokojnych nóg nie prowadzi do innych poważnych chorób, objawy mogą wahać się od uciążliwych do obezwładniających. Wiele osób ma trudności z chodzeniem lub zasypianiem.
Ciężka postać tej choroby może spowodować znaczne pogorszenie jakości życia i doprowadzić do depresji.