Zanieczyszczone powietrze zbiera śmiertelne żniwo
Zanieczyszczenie powietrza może powodować dwa razy więcej zgonów niż dotychczas sądzono – wykazali naukowcy z Niemiec.
Badacze modelowali wpływ różnych źródeł zanieczyszczenia powietrza na śmiertelność u ludzi. Okazało się, że w 2015 r., zły stan środowiska spowodował w całej Europie śmierć 790 tys. osób – z czego 40–80 procent tych przypadków dotyczyło chorób układu krążenia, w tym udarów mózgu i zawałów serca, co stanowi w przybliżeniu dwukrotność liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego.
Na całym świecie liczba zgonów z powodu zanieczyszczonego powietrza sięga 8,8 mln osób rocznie, czyli dwa razy więcej niż w poprzednich szacunkach. Zdaniem naukowców, z powodu zanieczyszczonego powietrza, umiera obecnie więcej ludzi niż w wyniku palenia tytoniu.
Głównym czynnikiem, który ma szkodliwy wpływ na nasz organizm, jest obecność stałych cząstek pyłu zawieszonego o średnicy około 2,5 mikrona – PM2,5. Jest on główną przyczyną chorób układu krążenia i układu oddechowego. Średnie stężenie roczne w Europie wynosi 25 mikrogramów na metr sześcienny, czyli ponad dwa razy więcej niż poziom dopuszczalny przez WHO, który wynosi 10 mikrogramów na metr sześcienny.