Zanieczyszczone powietrze szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży

Naukowcy z Rutgers University w Stanach Zjednoczonych odkryli, że mikroskopijne cząsteczki zawieszone w powietrzu, które są wdychane przez kobiety w ciąży, mogą zaszkodzić rozwojowi układu sercowo-naczyniowego płodu.

Podczas badania, eksperci zbadali wpływ pojedynczej ekspozycji na aerozol dwutlenku tytanu, na układ krążenia samic szczurów i ich płodów w pierwszym, drugim i trzecim trymestrze ciąży. Wynik porównano ze stanem zwierząt oddychających czystym, przefiltrowanym powietrzem.

Okazało się, że we wczesnych stadiach ciąży, zanieczyszczenia mają znaczący wpływ na narządy krążenia krwi płodu, w szczególności na tętnicę główną – aortę – i żyłę pępowinową. W późniejszych etapach, cząstki stałe niekorzystnie wpływały na wielkość zarodka, ponieważ ograniczony przepływ krwi, przyczyniał się do zmniejszenia dopływu składników odżywczych do płodu.

Według naukowców, dane te wskazują, że kobiety w ciąży powinny unikać obszarów miejskich o dużym zanieczyszczeniu powietrza i pozostać w domu, jeśli na zewnśtrz jest wysoki poziom smogu.

Dodaj komentarz