Zanieczyszczenie powietrza może prowadzić do niepokoju i depresji u dzieci
Narażenie na zanieczyszczenie powietrza jest powszechnie uznawanym problemem zdrowotnym na świecie powiązanym z wieloma powikłaniami, a także z chorobami serca i zwiększonym ryzykiem udaru. Ostatnie badania wykazały, że zanieczyszczenie powietrza może prowadzić do niepokoju i depresji u dzieci.
Narażenie na zanieczyszczenie powietrza związane z ruchem drogowym, może zmienić związki chemiczne w mózgu u dzieci, zwiększając ryzyko zaburzeń psychicznych, takich jak lęk i depresja – wynika z badań.
Według Światowej Organizacji Zdrowia, zanieczyszczenie jest odpowiedzialne za miliony zgonów rocznie. Naukowcy z Centrum Medycznego Szpitala Dziecięcego Uniwersytetu Cincinnati i Cincinnati w USA, zbadali korelację między ekspozycją na zanieczyszczenie powietrza związane z ruchem drogowym a lękiem u dzieci, przyglądając się zmienionej neurochemii mózgu u dzieci w wieku przedszkolnym.
Najnowsze dane wskazują, że centralny układ nerwowy jest szczególnie podatny na zanieczyszczenie powietrza, co sugeruje jego rolę w etiologii zaburzeń psychicznych, takich jak lęk lub depresja – powiedziała Kelly Brunst, profesor na Uniwersytecie Cincinnati.
To pierwsze badanie, w którym wykorzystano neuroobrazowanie do oceny ekspozycji na zanieczyszczenie powietrza związane z ruchem drogowym, dysregulacji metabolitu w mózgu i uogólnionych objawów lękowych u zdrowych dzieci – dodaje Brunst, główna autorka badania opublikowanego przez czasopismo „Environmental Research”.