Zakażenie szpitalne w ciąży powiązane z większym ryzykiem autyzmu

Nowe badanie wykazało, że rozpoznane w szpitalu infekcje bakteryjne w ciąży, wiążą się z wyższym ryzykiem zaburzeń ze spektrum autyzmu. Naukowcy z Kaiser Permanente przedstawili wyniki swoich badań w czasopiśmie Journal of Autism and Developmental Disorders. Badanie dostarcza nowych dowodów na temat roli infekcji w zaburzeniach ze spektrum autyzmu (ASD) i sugeruje dalsze obszary do zbadania.

Naukowcy przeanalizowali dane medyczne dotyczące 407 dzieci z autyzmem i 2075 dzieci, które nie miały autyzmu. Dzieci urodziły się w latach 1995-1999 i były członkami planu zdrowia Kaiser Permanente przez co najmniej 2 lata po urodzeniu.

Zakażenia rozpoznane w szpitalu a ryzyko autyzmu

Autorka badania, doktor Lisa A. Croen, powiedziała:

Infekcje zdiagnozowane w warunkach szpitalnych, były częstsze wśród matek dzieci, u których rozwinął się autyzm w porównaniu z matkami dzieci, u których nie doszło do autyzmu.

Wyjaśnia, że ​​chociaż infekcje u kobiet w ciąży są powszechne, odkryto, że większość z nich nie jest związana ze zwiększonym ryzykiem autyzmu.

Tylko infekcje bakteryjne zdiagnozowane w szpitalu, wiązały się ze zwiększonym ryzykiem – dodała Croen.

Analiza wykazała, że ​​kobiety w ciąży z infekcjami bakteryjnymi rozpoznanymi w szpitalu (np. narządów płciowych, dróg moczowych i płynu owodniowego), miały o 58% wyższe ryzyko urodzenia dziecka z autyzmem.

Chociaż nie jest jasne, w jaki sposób infekcja u matki wpływa na ryzyko rozwoju autyzmu u dziecka, badacze twierdzą, że badania na zwierzętach sugerują, że może to mieć coś wspólnego z tym, jak układ odpornościowy matki oczekującej dziecka, reaguje na infekcję i może wpływać na rozwój mózgu u płodu.

 

Dodaj komentarz