Wystarczy 6 miesięcy ćwiczeń, żeby odwrócić łagodne upośledzenie funkcji poznawczych

Nowe badania wskazują, że sześciomiesięczny trening aerobowy, może odwrócić objawy łagodnego upośledzenia poznawczego u osób starszych.

Łagodne upośledzenie funkcji poznawczych charakteryzuje się łagodną utratą zdolności takich jak umiejętność zapamiętywania i rozumowania. Pacjent może mieć problemy z zapamiętywaniem, podejmowaniem decyzji lub koncentrowaniem się na określonych zadaniach. Chociaż utrata zdolności poznawczych nie jest na tyle poważna, żeby zakłócać wykonywanie codziennych czynności, upośledzenie to zwiększa ryzyko choroby Alzheimera i innych postaci demencji.

Według Stowarzyszenia Alzheimera, 15-20 procent dorosłych w wieku 65 lat w Stanach Zjednoczonych, cierpi na łagodne upośledzenie poznawcze. Nowe badania sugerują, że może istnieć sposób na odwrócenie związanych z wiekiem problemów poznawczych. Profesor James A. Blumenthal z Duke University Medical Center w Durham i jego koledzy badali skutki ćwiczeń kontrolowanych u 160 osób w wieku 65 lat. Badacze opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie „Neurology”.

Badanie

Uczestnicy objęci badaniem, na początku prowadzili siedzący tryb życia. Mieli czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego i zgłaszali objawy łagodnego upośledzenia poznawczego. Badacze chcieli zbadać wpływ zarówno aktywności fizycznej, jak i diety na ich zdolności kognitywne.

Naukowcy podzielili uczestników na trzy grupy:

  • Jedna grupa wykonywała tylko ćwiczenia aerobowe.
  • Jedna grupa przestrzegała diety DASH (bez żadnych ćwiczeń).
  • Jedna grupa ćwiczyła i stosowała dietę DASH.

9-letnia poprawa funkcji wykonawczej

Nowe badanie ujawniło pięciopunktowy, średni wzrost umiejętności wykonywania funkcji wykonawczych wśród osób, które ćwiczyły i stosowały dietę, w porównaniu z tymi, którzy tylko stosowali dietę lub tylko ćwiczyli.

Funkcja wykonawcza to zdolność poznawcza, która pozwala osobie planować i organizować działania ukierunkowane na cel, a także skupiać się i samoregulować swoje zachowanie.

Rezultaty są zachęcające w tym, że w ciągu zaledwie 6 miesięcy, poprzez regularne ćwiczenia, osoby z zaburzeniami poznawczymi bez demencji, mogą poprawić swoją zdolność planowania i wykonywania pewnych zadań poznawczych – powiedział James A. Blumenthal, Ph.D.

Główny naukowiec wyjaśnia, że ​​wyniki funkcji wykonawczych uczestników były na początku badania równoważne wynikom 93-latków, mimo iż ich wiek chronologiczny był o 28 lat młodszy.

Jednak po 6 miesiącach ćwiczeń, średni wynik odpowiadał wynikom osób, które ukończyły 84 lata, co odpowiada 9-letniej poprawie funkcji wykonawczej.

Dodaj komentarz