Wysokie i szczupłe dziewczynki mają zwiększone ryzyko zachorowania na endometriozę

Badania wykazały, że wysokie i szczupłe dziewczynki są bardziej narażone na późniejsze zachorowanie na endometriozę – donosi „The Guardian”.

Endometrioza jest stanem, w którym komórki lub tkanka, która normalnie wyściela macicę, rozwija się poza macicą, na przykład na jajnikach. Może to powodować szereg objawów, w tym ból miednicy, silny ból okresowy i trudności z zajściem w ciążę. Leczenie endometriozy obejmuje środki przeciwbólowe i hormonalne, takie jak np. łączona pigułka antykoncepcyjna.

W nowym duńskim badaniu dokonano przeglądu dokumentacji medycznej dla ponad 170 000 dziewcząt, których masę i wzrost mierzono w wieku od 7 do 13 lat. W trakcie obserwacji u około 1 na 100 osób rozwinęła się endometrioza. Naukowcy odkryli, że wzrost dziecka był związany ze zwiększonym o 9% ryzykiem endometriozy.

Badanie nie dowodzi jednak, że wysoki wzrost w dzieciństwie powoduje endometriozę w późniejszym życiu. Ponadto, ryzyko podstawowe uczestników w tym badaniu wyniosło około 1,25%.

„To ciekawe odkrycie, ale nie wyjaśnia ono przyczyn endometriozy, które wciąż nie są zrozumiałe. Odkrycia te mogą jednak dostarczyć wskazówek, które mogą zostać wykorzystane w przyszłości – twierdzą badacze.

Dodaj komentarz