Wysiłek fizyczny może być równie skuteczny, jak leki

Najnowsze badania sugerują, że regularne ćwiczenia fizyczne mogą być tak samo skuteczne, jak wiele leków na często występujące choroby. Jak to możliwe?

Naukowcy przyjrzeli się czterem raportom na temat skuteczności ćwiczeń przy zmniejszaniu ryzyka śmierci u ludzi z chorobami serca, niewydolnością serca, udarem mózgu i stanem przedcukrzycowym. Przyjrzeli się również 12 raportom na temat leków na te dolegliwości. W sumie analiza zawarła 305 losowo kontrolowanych testów na około 340 tysięcy pacjentów.

Wyniki wykazały, że zarówno ćwiczenia, jak i leki zmniejszały ryzyko śmierci, jednak nie wykazano żadnej różnicy, jeśli chodzi o zmniejszanie ryzyka śmierci w przypadku osób z chorobą serca oraz osób ze stanem przedcukrzycowym. Wśród pacjentów z udarem mózgu ćwiczenia okazały się bardziej skuteczne niż leki, a dla osób z niewydolnością serca najbardziej skuteczne były leki moczopędne – bardziej niż ćwiczenia oraz inne leki.

Korzyści płynące z aktywności fizycznej były już dawno udokumentowane, ale nigdy jeszcze nie porównano skuteczności ćwiczeń w odniesieniu do leków w przypadku zmniejszania ryzyka śmierci dla osób z często występującymi chorobami. Naukowcy odkryli również, że znacznie więcej badań dotyczyło nie ćwiczeń fizycznych, a leków jako skutecznych form leczenia, co może być przyczyną wybierania leków zamiast zmiany stylu życia.

W badaniu osoby z chorobą serca miały zmniejszone ryzyko śmierci zarówno po ćwiczeniach fizycznych, jak i lekach w porównaniu do osób, które nie przyjmowały leków i nie ćwiczyły. U pacjentów po udarze mózgu, ćwiczenia fizyczne okazały się najbardziej skuteczne w zmniejszaniu ryzyka śmierci. Dla pacjentów ze stanem przedcukrzycowym – ani leki ani ćwiczenia fizyczne nie okazały się szczególnie skuteczne w zmniejszaniu ryzyka śmierci.

Naukowcy sugerują, że badania mające na celu sprawdzenie skuteczności leków, powinny zawierać skuteczność ćwiczeń fizycznych, aby wykazać czy nowe leki oferują większe korzyści od ćwiczeń.

Dodaj komentarz