Wymieniono główne czynniki śmierci z powodu koronawirusa

Naukowcy z Oxford University w Wielkiej Brytanii nazwali główne czynniki, które zwiększają ryzyko śmierci po zakażeniu koronawirusem. Szczegółowy raport z badań zaprezentowano w artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące ponad 17 milionów dorosłych i 10 926 zgonów wśród 40 procent wszystkich pacjentów w National Health Service of Great Britain.

Badacze odkryli, że mężczyźni, osoby starsze i osoby żyjące samotnie są 1,59 razy bardziej narażone na śmierć z powodu COVID-19. Ponadto pochodzenie afrykańskie i azjatyckie również wiąże się ze zwiększonym ryzykiem. Wykazano, że ludzie w wieku powyżej 80 lat mają 20-krotnie wyższe ryzyko śmierci z powodu zakażenia koronawirusem niż osoby w wieku 50-59 lat.

Niebezpieczne czynniki obejmują również otyłość, cukrzycę, ciężką astmę i inne choroby układu oddechowego, przewlekłe choroby serca, wątroby, choroby neurologiczne i autoimmunologiczne. Jednak naukowcy podkreślają, że niekoniecznie są one przyczyną poważnych komplikacji. Ujawniono też negatywny związek z paleniem i nadciśnieniem tętniczym, co można wyjaśnić wpływem innych, nieuwzględnionych czynników klinicznych.

Dodaj komentarz