Wpływ wcześniactwa na rozwój psychiczny dzieci

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badanie mające na celu określenie wpływu przedwczesnego porodu na rozwój psychiczny dzieci. Wyniki wykazały mniejszą liczbę przyjaciół i większą izolację u wcześniaków w pierwszych latach ich życia. Z czasem jednak wszystkie różnice zanikały.

Pod nadzorem naukowców z Uniwersytetu w Warwick było ponad 1000 przedwcześnie urodzonych dzieci. Badacze odkryli, że niezależnie od stopnia wcześniactwa, przedwcześnie urodzone dzieci miały problem z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami.

Według statystyk, dzieci urodzone przed czasem, do ukończenia 6 roku życia, miały tylko 4 przyjaciół. Dzieci urodzone o czasie miały ich co najmniej 5. Zauważono również, że wcześniaki spędzały mniej czasu na kontaktach z przyjaciółmi. Liczba ta była mniejsza o 15% od czasu, jaki poświęcały na zabawę z kolegami i koleżankami, dzieci urodzone planowo.

W wielu przypadkach powodem była niechęć i brak akceptacji ze strony rówieśników. Warto zauważyć, że w wieku 8 lat, wszystkie różnice całkowicie zanikały.

Dodaj komentarz