Wpływ aktywności fizycznej na ryzyko przedwczesnej menopauzy

Ilość aktywności fizycznej, jaką podejmują kobiety, nie jest powiązana z ryzykiem wystąpienia wczesnej menopauzy – wynika z najnowszych badań.

Do tej pory pojawiały się sprzeczne ustalenia dotyczące związku pomiędzy aktywnością fizyczną a menopauzą. Niektóre badania sugerowały, że kobiety, które pozostają aktywne fizycznie, mogą mieć mniejsze ryzyko wystąpienia menopauzy przed 45. rokiem życia, podczas gdy inne nie potwierdzały tego efektu.

Najnowsze badanie opublikowane w czasopiśmie „Human Reproduction”, jednym z wiodących na świecie czasopism z dziedziny medycyny reprodukcyjnej, przeanalizowało dane uzyskane od 102 775 kobiet, które były obserwowane od momentu przystąpienia do programu Nurses 'Health Study II w 1989 r. do 2011 r.

Naukowcy nie odkryli związku między aktywnością fizyczną w każdym wieku a wczesną, naturalną menopauzą. Dr Elizabeth Bertone-Johnson, profesor epidemiologii na University of Massachusetts (USA), która kierowała badaniami, powiedziała: „Nasze badanie dostarcza istotnych informacji pomagających nam zrozumieć zależność między aktywnością a czasem wystąpienia menopauzy, skupiając się głównie na wczesnej menopauzie. Kilka wcześniejszych dobrze zaprojektowanych badań sugerowało, że większa aktywność fizyczna wiąże się z późniejszym wiekiem pojawienia się menopauzy, ale nawet w tych badaniach wymiar tego efektu był bardzo mały… Nasze wyniki, w połączeniu z innymi badaniami, dostarczają dowodów na to, że aktywność fizyczna nie jest istotnie powiązana z ryzykiem wystąpienia wczesnej menopauzy”.

Dodaj komentarz