Witamina B-6 może pomóc nam przypomnieć sobie sny

Naukowcy odkryli, że osoby dorosłe, które każdej nocy, tuż przed snem, przyjmowały suplementy witaminy B-6, były w stanie lepiej przywoływać swoje sny, w porównaniu z dorosłymi, którzy przyjmowali placebo. Współautor badania, doktor Denholm Aspy z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Adelajdy w Australii – i jego koledzy, opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie „Perceptual and Motor Skills”.

National Sleep Foundation definiuje sny jako „podświadome wyobrażenia zawierające dźwięki, obrazy i inne odczucia podczas snu”. Szacuje się, że śnimy około czterech do sześciu razy w ciągu nocy, ale często nie pamiętamy wszystkich naszych snów, lub możemy sobie przypomnieć tylko ich część. Według doktora Aspy i jego współpracowników, istnieją pewne anegdotyczne dowody sugerujące, że witamina B-6, może zwiększyć naszą zdolność do zapamiętywania snów, ale jak dotąd, istniało niewiele naukowych dowodów na poparcie tej tezy. Mając to na uwadze, eksperci postanowili zbadać, w jaki sposób suplementacja witaminą B-6, wpłynęła na odtworzenie treści snu. Badaniem objęto 100 dorosłych osób w wieku ok. 27,5 lat.

Witamina B-6 zwiększyła przywołanie snów

Witamina B-6 odgrywa kluczową rolę w metabolizmie. Jest również ważna dla rozwoju mózgu i odporności. Występuje naturalnie w wielu pokarmach, w tym w rybach, drobiu, mięsie, warzywach bogatych w skrobię – takich jak ziemniaki – i w owocach. Witamina B-6 jest również dostępna w postaci suplementu diety.

W trakcie badania, które trwało 5 dni, uczestnicy zostali przydzieleni losowo do jednej z trzech grup. Pierwsza grupa tuż przed snem przyjmowała suplement zawierający 240 miligramów witaminy B-6, druga przyjmowała suplementy zawierające kompleks witaminy B (w tym witaminę B-6 i inne witaminy z grupy B), a trzecia grupa przyjmowała placebo. Badanie było podwójnie ślepe, co oznacza, że ​​ani uczestnicy, ani badacze nie wiedzieli, którzy badani przyjmowali suplementy witaminy B-6.

Dodaj komentarz