Wirtualna rzeczywistość używana w leczeniu schizofrenii i psychozy

Badacze z Londynu używają metody polegającej na kreowaniu wirtualnej rzeczywistości, aby pomóc lepiej zrozumieć i leczyć choroby psychiczne.

Doktor Lucia Valmaggia, badaczka z Institute of Psychiatry, Psychology & Neuroscience na King’s College London używa wirtualnej rzeczywistości w leczeniu chorych na schizofrenię, psychozę oraz lęki. Czyni to poprzez ubieranie kreujących ową fikcję słuchawek, dzięki którym pacjenci mogą być umieszczeni w sytuacji mającej potencjał powodowania stresu, niepewności i paranoi. Technologia ta pozwala chorym na znalezienie się w przestrzeni i okolicznościach mogących działać jak bodziec powodujący ich kłopoty: może to być imitacja transportu publicznego, głośnych przestrzeni, zatłoczonych miejsc.

Video opublikowane przez Al Jazeera dokumentuje wstęp do sesji używającej takiej technologii, w którym wzięła udział mieszkanka Londynu cierpiąca na chorobę bipolarną oraz pomysłodawczyni metody, Lucia Valmaggia.

Badaczka tłumaczy, jak typowe wyzwalacze lęków i paranoi doświadczane przez pacjentów w codziennym życiu, np. myślenie, że ktoś ich śledzi, pozwala tej metodzie na sukces. Pacjenci informują, jeśli odczuwają stres albo są stymulowani przez jakiekolwiek specyficzne doświadczenie, na wypadek czego sesja jest natychmiast zatrzymywana, przez co mogą oni utrzymać kontrolę.

Na późniejszym etapie chory relacjonuje szczegółowo reakcje na różnorakie stymulacje z wirtualnego świata, dzięki czemu specjalista może wydać psychologiczną recenzję i zaplanować właściwe leczenie. Wszystko to ma na celu lepsze zrozumienie problemu i potrzeb pacjenta, co zwiększa szanse na szybkie i efektywne wyleczenie.

Podobna technologia skonstruowana przed amerykańską firmą Virtually Better, była stosowana w badaniach i leczeniu na University of Louisville Depression Center, gdzie skupiano się na lękach i zespole stresu pourazowego.

Dodaj komentarz