Wiele dzieci przesadza z ilością pasty do zębów. Czym to może grozić?
Wielu rodziców wyciska potencjalnie niezdrowe ilości pasty do zębów na szczoteczki swoich dzieci – ostrzegają naukowcy w badaniu przeprowadzonym przez Centers for Disease Control and Prevention.
W badaniu z udziałem prawie 1700 dzieci stwierdzono, że około 38 procent z nich zużywa więcej od zalecanej ilości pasty do zębów, co może przekroczyć dzienne zalecenia dotyczące spożycia fluoru.
Badanie mówi, że prawie 40 procent dzieci w wieku od 3 do 6 lat, stosowało większą ilość pasty do zębów niż zalecała to dentystka. W przypadku małych dzieci z wyrastającymi zębami, połykanie zbyt dużej ilości fluoru może spowodować odbarwienie zębów – stan zwany fluorozą stomatologiczną.
Fluoroza to stan związany z pojawieniem się słabych białych linii lub smug na zębach, który występuje, gdy młodsze dzieci zużywają zbyt dużo fluoru. Fluoroza nie jest chorobą i nie wpływa na stan zdrowia zębów. W większości przypadków, efekt jest tak subtelny, że może go zauważyć jedynie dentysta.
Zgodnie z zaleceniami CDC i American Dental Association, rodzice dzieci w tym przedziale wiekowym, powinni wyciskać na szczoteczkę ilość pasty do zębów równą wielkości ziarnka grochu.