WHO zaleca słuchać muzyki tylko do godziny dziennie

Ludzie powinni słuchać muzyki nie więcej niż godzinę dziennie, aby chronić słuch – sugeruje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Mówi ona, że 1,1 miliarda nastolatków i młodych dorosłych ludzi jest zagrożonych trwałym uszkodzenia słuchu, poprzez słuchanie „zbyt często i zbyt głośno muzyki”.

Dane WHO wskazują, że 43 milionów osób w wieku 12-35 lat, ma uszkodzenia słuchu i tendencja ta ciągle wzrasta. W tej grupie wiekowej znajduje się połowa ludzi z krajów bogatych i średniozamożnych, gdzie słuch tych osób jest narażony na niebezpieczne poziomy dźwięku pochodzące z ich osobistych urządzeń audio.

Tymczasem, 40% osób było narażonych na szkodliwe poziomy dźwięku pochodzące z klubów i barów. Procent młodzieży w USA z utratą słuchu wzrósł z 3,5% w 1994 roku do 5,3% w roku 2006.

Doktor Etienne Krug, dyrektor WHO na rzecz zapobiegania urazom, powiedziała w wywiadzie dla BBC:

„To co próbujemy zrobić to podnieść świadomość ludzi w tej kwestii, o której dotąd nie mówiło się tyle, ale która ma potencjał, aby przynieść wiele szkód, a której można łatwo przeciwdziałać”.

Krug dodała, że ograniczenie słuchania muzyki do godziny jest dobrym początkiem, aby przeciwdziałać pogarszaniu się słuchu u młodych ludzi.

Dodaj komentarz