Warszawscy naukowcy odkryli główną przyczynę pandemii koronawirusa

Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Warszawskiego ustalili, że główną przyczyną wykładniczego wzrostu zachorowalności na COVID-19 byli tzw. super-rozprzestrzeniacze – osoby zakażone, które częściej zarażają osoby zdrowe. Artykuł z wynikami badań został opublikowany w czasopiśmie „Royal Society Open Science”.

Na samym początku rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 niektórzy badacze sugerowali, że wskaźnik reprodukcji koronawirusa (średnia liczba osób zarażonych od jednej osoby chorej) wynosi 3,8, co wskazuje na możliwy początek pandemii. Jednak wyniki symulacji komputerowych pokazały, że w marcu i kwietniu 2020 r. liczba ta mogła sięgać nawet 11, pod warunkiem, że mieliśmy do czynienia z „superdystrybutorami”.

W przypadku superproliferacji zarażeni ludzie uczestniczą w imprezach masowych, podczas których zaraża się jednocześnie dużą liczbę zdrowych osób. Pandemia zaczyna się powoli, ale przyspiesza wielokrotnie, jeśli superdystrybutorzy biorą udział przykladowo w meczach piłkarskich lub koncertach. Potwierdza to fakt, że kiedy Hiszpania i Włochy nałożyły ograniczenia, uniemożliwiając gromadzenie się dużej liczby ludzi, tempo nowych infekcji gwałtownie spadło.

Dodaj komentarz