Wahania nastroju mogą być objawem groźnej choroby

Wahania nastroju, kołatanie serca, drżenie rąk, pocenie się i utrata masy ciała, mogą być objawami groźnej choroby – nadczynności tarczycy, czyli nadmiernej produkcji hormonów przez tarczycę.

Jeśli osoba (w dowolnym wieku) nagle zaczyna tracić na wadze, czuje się, jakby miała gorączkę, poci się, chociaż wcześniej się nie pociła, ma przyspieszone bicie serca, jej ręce zaczynają się trząść, a co najważniejsze, zmienia się jej zachowanie, może to być objawem nadczynności tarczycy – twierdzą specjaliści.

Według ekspertów, w większości przypadków tyreotoksykoza (nadmiar hormonów tarczycy w organizmie) jest spowodowana rozlanym wolem toksycznym, chorobą autoimmunologiczną wymagającą natychmiastowego leczenia.

Na nadczynność tarczycy choruje ok. 2% dorosłych w Polsce i jest to druga po cukrzycy najczęściej występująca choroba endokrynologiczna. Zapada na nią cztery razy więcej kobiet niż mężczyzn. U 70% chorych z hipertyreozą przyczyną nadmiernej produkcji hormonów tarczycy jest choroba genetyczna Gravesa-Basedowa – donosi portal medicover.pl

Dodaj komentarz