W zdrowym ciele zdrowy mózg

Powszechnie wiadomo, że sport to zdrowie. Ale, jak udowodnili brytyjscy naukowcy, znane hasło nie odnosi się tylko do zdrowia fizycznego, ale również mentalnego.

Pod lupą badaczy znajdowało się 2235 mężczyzn z walijskiego miasta Caerphilly w przedziale wiekowym 25-49 lat. Okazało się, że ćwiczenia fizyczne, niska masa ciała, zdrowa dieta, niewielka ilość alkoholu i brak palenia, obniżają ryzyko wystąpienia schorzeń neurologicznych. U ludzi spełniających co najmniej 4 z 5 kryteriów, ryzyko było mniejsze o 70% w porównaniu z niewypełniającymi żadnych. Badania wykazały także, że włączający do swojego stylu życia regularne ćwiczenia o 60% obniżają ryzyko zapadnięcia na demencję lub zaburzenie zdolności poznawczych.

Zdrowe nawyki dają więcej korzyści niż jakakolwiek opieka medyczna czy prewencja – komentuje wyniki badań szef zespołu, prof. Peter Elwood z Cardiff School of Medicine.

Rozmiar tej redukcji występowania tego typu chorób, dzięki spełnianiu niezbyt trudnych kryteriów ma olbrzymie znaczenie, ponieważ społeczeństwo robi się coraz starsze – mówi dalej Elwood.

Zdaniem ekspertów, ćwiczenia fizyczne podnoszą napływ krwi do mózgu, transportującej tlen i składniki odżywcze. To zapobiega kurczeniu się mózgu powodującego choroby neurologiczne. Zespół z Cardiff prowadził swoje badania od 1979 roku.

Dodaj komentarz