W ludzkiej krwi po raz pierwszy odkryto mikroplastik

Holenderscy naukowcy po raz pierwszy odkryli mikroplastik w ludzkiej krwi. Co to dokładnie oznacza?

Naukowcy z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie w Holandii, po raz pierwszy wykryli mikrodrobiny plastiku w ludzkiej krwi. Warto dodać, że obce cząsteczki znaleziono u 80 procent badanych osób.

Specjaliści przeanalizowali próbki krwi pobrane od 22 anonimowych dawców, z których wszyscy byli zdrowymi dorosłymi. Zidentyfikowali cząsteczki plastiku u 17 osób. Połowa próbek zawierała plastik PET, który jest powszechnie używany w butelkach do napojów, a 1/3 zawierała polistyren, który jest używany do produkcji opakowań żywności i innych produktów. Jedna czwarta próbek krwi zawierała polietylen, z którego wytwarza się plastikowe torby.

Naukowcy nie wiedzą jeszcze, jaki wpływ na zdrowie człowieka mają mikrodrobiny plastiku. Eksperci obawiają się jednak, że uszkadzają one ludzkie komórki. Wykazano, że ludzie spożywają drobne cząstki w jedzeniu i wodzie, a także je wdychają.

Niedawne badania wykazały, że mikroplastiki mogą przywierać do zewnętrznych błon czerwonych krwinek i ograniczać ich zdolność do transportu tlenu. Cząsteczki zostały również znalezione w łożyskach ciężarnych kobiet oraz wykazano, że w przypadku ciężarnych szczurów, szybko przemieszczają się przez płuca do serca, mózgu i innych narządów płodu.

Dodaj komentarz