W jakie dni pijemy więcej alkoholu?

Badacze z Northwestern University w Evanston w stanie Illinois odkryli, że w dni, kiedy wzrasta aktywność fizyczna, rośnie także chęć na konsumpcję alkoholu.

Zespół Davida E. Conroya ze szkoły medycznej w Northwestern opublikował swoje odkrycie w dzienniku „Health Psychology”.

W trakcie badań analizowano aktywność fizyczną i konsumpcję alkoholu wśród 150 uczestników w wieku 18-89. Przez 21 dni rozłożonych na 3 odcinki czasu, uczestnicy proszeni byli o rejestrowanie pod koniec każdego dnia na swoich smartfonach poziomów aktywności fizycznej i konsumpcji alkoholu.

Dzięki ich własnym pomiarom naukowcy wydedukowali, że ludzie częściej konsumują alkohol, gdy wzmaga się ich aktywność fizyczna, a konkretnie w dni od czwartku do niedzieli.

„Od poniedziałku do środy ludzie zaciskają pasa i nie piją” – wyjaśnia Conroy.

„Ale wraz z czwartkiem nadchodzi imprezowy weekend, a wtedy wzmaga się aktywność fizyczna oraz konsumpcja alkoholu” – dodaje naukowiec.

Conroy jest przekonany, że ludzie traktują alkohol jako nagrodę za ciężką pracę, a aktywność fizyczna wzmaga się, gdy socjalizujemy się z ludźmi. Socjalizowanie się z kolei sprzyja wspólnemu piciu alkoholu. Są jednak pewne obawy, co do wyników, ponieważ aktywność fizyczna i konsumpcja alkoholu, idące w parze, stwarzają ryzyko dla zdrowia.

„Musimy obmyślić, jak zwiększyć aktywność fizyczną bez konieczności narażania się na przykre efekty związane z większą ilością spożytego alkoholu. Mamy nadzieję, że pomogą nam w tym przyszłe badania” – mówi badacz.

Dodaj komentarz