W jaki sposób palenie papierosów uszkadza nasz wzrok?

Naukowcy z Rutgers University (USA) stwierdzili, że palenie więcej niż 20 papierosów dziennie, przyczynia się do stopniowej utraty widzenia barw.

W badaniu wzięło udział 71 zdrowych osób, które wypaliły w całym swoim życiu nie więcej niż 15 papierosów oraz 63 osoby uzależnione od tytoniu, które palą ponad dwa tuziny papierosów dziennie i nigdy nie próbowały rzucić palenia. Wiek ochotników wahał się od 25 do 45 lat. Naukowcy przeprowadzili testy, które określały zdolność osób do rozróżniania kontrastu obrazu i koloru. Wolontariusze siedzieli w odległości 150 centymetrów przed monitorem z lampą katodową, która stymulowała bodźce wzrokowe.

Okazało się, że palacze wykazują znaczące zmiany w ich wrażliwości na czerwony, zielony, żółty i niebieski kolor. Ponadto, mają zmniejszoną zdolność rozróżniania kontrastów i kolorów, w przeciwieństwie do tych, którzy nie palą.

Naukowcy przypisują to faktowi, że dym tytoniowy zawiera toksyczne substancje, które wpływają na obszary mózgu uczestniczące w przetwarzaniu sygnałów wizualnych. Ponadto, może uszkadzać naczynia krwionośne i włókna nerwowe w siatkówce.

Dodaj komentarz