W jaki sposób nasze komórki chronią się przed szkodliwym działaniem światła słonecznego?

Naukowcy z Baylor University w Stanach Zjednoczonych zidentyfikowali mechanizm, dzięki któremu nasze komórki są w stanie chronić się przed szkodliwym działaniem światła słonecznego na ludzkie DNA, zapobiegając występowaniu mutacji, które mogą przyczynić się do rozwoju złośliwych chorób skóry.

Badacze pokazali, w jaki sposób redukujące białko Rad4/XPC wiąże się z uszkodzonym fragmentem DNA, aby rozpocząć proces naprawy materiału genetycznego. W tym przypadku kluczową cząsteczką rozpoznawaną przez białko jest 6,4-PP, które powstaje, gdy światło UV oddziałuje na DNA. Ten produkt powstaje w 30 procentach przypadków, a w pozostałych 70 procentach tworzy się dimer pirymidynowy cyklobutanu (CPD). System naprawy komórkowego DNA (NER) działa bardziej efektywnie z 6.4-PP niż z CPD, ponieważ Rad4/XPC lepiej rozpoznaje pierwszy typ obrażeń.

Naukowcy określili trójwymiarową strukturę Rad4 związaną z fragmentem DNA, który zawiera 6,4-PP przy użyciu krystalografii rentgenowskiej. Okazało się, że kompleks białkowy otwiera podwójną helisę, podczas gdy nie ma bezpośredniego kontaktu z uszkodzoną częścią, ale z normalnymi segmentami DNA.

Dodaj komentarz