W jaki sposób koronawirus wpływa na ludzki mózg?
Naukowcy z Northwestern University w Stanach Zjednoczonych odkryli, że nawet osoby z łagodnym przebiegiem COVID-19, mają nieprawidłowości w mózgu. Artykuł z wynikami badania opublikowano w czasopiśmie „Annals of Clinical and Translational Neurology”.
Eksperci przeanalizowali informacje otrzymane od placówek medycznych w 21 stanach. Zebrano dane od około stu pacjentów z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, którzy nie byli hospitalizowani. Okazało się, że 85 procent z nich miało co najmniej cztery objawy neurologiczne. Należały do nich m.in. niewyraźna świadomość, bóle głowy, drętwienie lub mrowienie. Inne typowe objawy obejmowały utratę smaku lub zapachu, niewyraźne widzenie, zawroty głowy lub dzwonienie w uszach.
W większości przypadków objawy neurologiczne trwały kilka miesięcy, a czasem prawie rok. Wielu pacjentów zgłaszało depresję lub lęk. Zdaniem ekspertów, może to wskazywać na zwiększone ryzyko długotrwałych objawów u osób z zaburzeniami psychicznymi.
Wcześniej poinformowano, że eksperci z Memorial Sloan Kettering Cancer Center zidentyfikowali prawdopodobne przyczyny tzw. mgły mózgowej, która często występuje u osób, które przeszły COVID-19. Objawy neurologiczne mogą wystąpić z powodu zwiększonego poziomu cytokin w płynie mózgowo-rdzeniowym.