W jaki sposób badania nad kawą mogą pomóc w leczeniu uzależnienia od narkotyków?
Wyniki badania opublikowanego w czasopiśmie „Experimental and Clinical Psychopharmacology” mogą otworzyć drzwi do potencjalnych nowych sposobów wykorzystania terapii awersyjnej do leczenia osób uzależnionych od substancji o wyraźnym zapachu, takich jak tytoń i konopie.
Osoby pijące regularnie kawę mogą wyczuć nawet niewielkie ilości kawy i szybciej rozpoznają jej aromat, w porównaniu z osobami niepijącymi. Wykazano, że ludzie nałogowo pijący kawę są nie tylko bardziej wrażliwi na zapach kawy i szybciej ją rozpoznają, ale też im bardziej pragną kawy, tym lepszy jest dla nich jej zapach.
Stwierdziliśmy, że im większe jest zużycie kofeiny, tym szybciej dana osoba rozpoznaje zapach kawy – powiedział Lorenzo Stafford z University of Portsmouth.
Odkryliśmy również, że osoby o wyższym spożyciu kofeiny, były w stanie wykryć zapach silnie rozcieńczonej substancji chemicznej kawy w znacznie niższych stężeniach i ta zdolność wzrastała wraz z poziomem „głodu”. Im więcej dana osoba spożywała kofeiny, tym lepszy był jej zmysł węchu związany z kawą – powiedział Stafford.
Naukowcy powiedzieli, że już od pewnego czasu wiedzą, że niektóre sygnały – na przykład zapach alkoholu – mogą wywoływać „głód” u użytkowników.
Kofeina jest najczęściej spożywanym środkiem psychoaktywnym a nasze odkrycia sugerują, że zmiany w zdolności do wykrywania zapachów, mogą być przydatnym wskaźnikiem w leczeniu uzależnienia od narkotyków – powiedział Stafford.