Umiarkowane picie alkoholu wzmacnia kości

Według najnowszych badań – kobiety, które piją z umiarem (1-2 napoje alkoholowe na dzień), mają większą gęstość kości niż kobiety, które wcale nie piją alkoholu lub piją go zbyt dużo.

Naukowcy przyjrzeli się skutkom umiarkowanego spożycia alkoholu na stan układu kostnego u zdrowych kobiet po menopauzie. Odkryto, że spożywanie jednego lub dwóch napojów alkoholowych dziennie, może zahamować zanik masy kostnej.

W zaawansowanym wieku spożywanie jednego lub dwóch napojów alkoholowych dziennie, może zahamować zanik masy kostnej w tak znaczny sposób, że już nawet dwutygodniowa przerwa od alkoholu przyspieszyła degradację kości u kobiet – twierdzą badacze.

Naukowcy przyjrzeli się wpływowi umiarkowanego spożycia alkoholu na bilans kostny, tzn. stosunek wymiany starych komórek na nowe u zdrowych kobiet po menopauzie. Po menopauzie produkcja nowych komórek kostnych spowalnia, ale degradacja starych komórek nie spowalnia w taki sam sposób. Skutkuje to porowatością kości, które łatwiej ulegają złamaniom.

Zgodnie z zaobserwowanymi wynikami, kobiety, które piły więcej alkoholu (do dwóch drinków dziennie), miały większą gęstość kości biodrowej niż kobiety, które piły mniej (około pół drinka dziennie). Co więcej, badania krwi wykazały, że już dwutygodniowa abstynencja skutkowała zwiększonym stopniem degradacji komórek kostnych. Po tych dwóch tygodniach we krwi kobiet zwiększył się poziom molekuł, które pojawiają się podczas procesu wymiany komórek kostnych. Już po niespełna dniu, kiedy kobiety wróciły do spożywania alkoholu, poziom tej molekuły spadł ponownie.

Móc zaobserwować aż tak wyraźne wyniki po mniej niż 24 godzinach, było sporym zaskoczeniem – powiedziała Urszula Iwaniec, profesor College of Public Health and Human Science na Oregon State University.

Nie wiadomo jeszcze czy alkohol może być korzystny również w przypadku kości młodszych osób.

W jednym z badań kobiety w wieku 20-47 lat doświadczyły spadku markera wymiany komórek kostnych już po wypiciu dwóch piw, ale wymagane są badania bardziej długoterminowe, żeby stwierdzić czy umiarkowane spożywanie alkoholu ma korzystny czy szkodliwy wpływ na stan kości osób młodszych – powiedziała Iwaniec dla Life’s Littre Mysteries.

Badaczka dodała, że możliwe jest, że alkohol „może być szkodliwy dla rozwijającego się układu kostnego, ale może mieć korzystny wpływ na starzejący się układ kostny”.

Naukowcy zaznaczyli, że nadużywanie alkoholu w każdym wieku prowadzi do problemów zdrowotnych, ale najnowsze badania rzucają nieco pozytywnego światła na umiarkowane spożycie alkoholu, jako zdrowy element diety osób w średnim wieku.

Wcześniejsze badania wykazały również, że umiarkowane spożycie alkoholu obniża ryzyko występowania choroby sercowo-naczyniowej, zmniejsza ryzyko wylewu u kobiet oraz ogólnie obniża poziom śmiertelności.

Dodaj komentarz