Ujawniono związek między ryzykiem zakażenia koronawirusem a genetyką

Michaił Churnosow, kierownik laboratorium genetyki molekularnej człowieka, który jest profesorem na Państwowym Uniwersytecie Badawczym w Biełgorodzie, ujawnił w rozmowie z TASS, że istnieje związek między ryzykiem zakażenia koronawirusem a genetyką człowieka.

Według niego możliwość infekcji zależy w szczególności od indywidualnych cech genetycznych. Naukowiec wyjaśnił, że około 90 procent ludzkich chorób ma w większym lub mniejszym stopniu charakter genetyczny, w tym predyspozycje do chorób zakaźnych.

Churnosov wyjaśnił, że enzym konwertujący angiotensynę jest specjalnym enzymem, dzięki któremu organizm utrzymuje równowagę wodno-solną i normalne ciśnienie krwi. Ponadto, ślady takiego enzymu znajdują się we wszystkich tkankach ciała.

„W tym przypadku grupa krwi jest genetycznym markerem sąsiadujących genów” – powiedział, dodając, że obecność ciężkiej patologii somatycznej jest czynnikiem predysponującym do bardzo ciężkiego przebiegu choroby. Na przykład obecność cukrzycy lub otyłości.

Wcześniej eksperci brytyjskiej służby zdrowia doszli do wniosku, że pacjenci chorzy na koronawirusa mogą cierpieć z powodu infekcji do końca życia. Lekarze stwierdzili, że co trzeci pacjent może rozwinąć zwłóknienie płuc, a także upośledzenie fizyczne, psychiczne i poznawcze przez całe życie.

Dodaj komentarz