Ujawniono skuteczność szczepionki Johnson&Johnson przeciwko koronawirusowi

Szczepionka Johnson&Johnson przeciwko koronawirusowi, wykazała 66-procentową skuteczność w zapobieganiu umiarkowanemu do ciężkiego COVID-19, zgodnie z danymi opublikowanymi podczas trzeciej fazy badań klinicznych – donosi Financial Time.

Poziom skuteczności szczepionki jest niższy niż w przypadku analogów opracowanych przez BioNTech/Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Jednak liczb tych nie można bezpośrednio porównywać ze względu na fakt, że łagodne przypadki COVID-19 zostały wykluczone z wyników badań. Szczepionka wykazała pewną ochronę przed wariantem 501.V2, który po raz pierwszy pojawił się w Afryce Południowej, chociaż w tamtejszych badaniach była skuteczna w 57%.

W teście wzięło udział prawie 44 tysiące osób. W sumie zgłoszono 468 objawowych przypadków COVID-19, które wystąpiły zarówno w grupie placebo, jak i szczepionki. Należy zauważyć, że skuteczność szczepionki tylko w ciężkich przypadkach wyniosła 85 procent. Poinformowano również, że ochrona była taka sama w przypadku wszystkich grup wiekowych, w tym osób powyżej 60 roku życia.

Firma zamierza wystąpić o pozwolenie na stosowanie szczepionki na początku lutego.

Dodaj komentarz