Ujawniono niezwykłą zdolność szczepionki na COVID-19

Obecnie na świecie jest kilka szczepionek na COVID-19. Zdaniem naukowców, szczepionka Pfizer/BioNTech, jest w stanie nie tylko chronić ludzi przed koronawirusem, ale także wpływać na jego rozprzestrzenianie się – informuje Der Spiegel, powołując się na niepublikowane wyniki badań przeprowadzonych przez niemieckich specjalistów we współpracy z izraelskim Ministerstwem Zdrowia.

Lek zapobiega przenoszeniu wirusa z człowieka na człowieka o 89,4 proc. Wcześniej w czasopiśmie medycznym „The Lancet”, opublikowano artykuł ujawniający skuteczność szczepionki przeciwko koronawirusowi Pfizer/BioNTech. Okazało się, że lek jest skuteczny w 85 procentach.

Inne źródła podają, że skuteczność tej szczepionki wynosi ponad 90%.

„Skuteczność szczepionki na koronawirusa, opracowanej przez amerykańską firmę Pfizer i jej niemieckiego partnera BioNTech, wyniosła 94 procent w zapobieganiu objawom choroby. Świadczą o tym wyniki badań nad skutkami masowego zastosowania leku w Izraelu” – donosi „The New England Journal of Medicine”.

Skuteczność leku wynosiła 94 procent po dwóch dawkach i 57 procent po jednej. Ponadto, lek wykazał skuteczność w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi choroby. Wskaźnik ten wynosił 92 procent po dwóch dawkach i 62 procent po jednej. Nie podano informacji o skutkach ubocznych.

Dane uzyskano podczas masowych szczepień w Izraelu, które miały miejsce od 20 grudnia 2020 roku do 1 lutego 2021 roku. Każda grupa obserwacyjna liczyła ponad 596 tysięcy osób. W badaniach wzięli udział specjaliści z izraelskiego centrum medycznego Clalit, a także z szeregu amerykańskich uniwersytetów.

Dodaj komentarz