Ujawniono główny czynnik zgonu z powodu raka prostaty

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego odkryli związek między otyłością trzewną, gdy złogi tłuszczu pokrywają narządy wewnętrzne w jamie brzusznej, a ryzykiem śmierci z powodu raka prostaty. Wyniki badania, które ujawniają możliwy czynnik niekorzystnego wyniku choroby zostały prezentowane na Europejskiej Międzynarodowej Konferencji na temat Otyłości (ECOICO) oraz krótko zrelacjonowane w komunikacie prasowym na portalu EurekAlert!

Eksperci przeanalizowali dane zebrane od 218225 mężczyzn, którzy wzięli udział w długoterminowym badaniu przeprowadzonym przez brytyjski Biobank. Ich stan zdrowia był monitorowany przez 10,8 lat, a szczegółowe informacje zostały zebrane na temat wskaźnika masy ciała (BMI), procentu tkanki tłuszczowej, obwodu w talii i stosunku obwodu talii do bioder.

W okresie obserwacji 571 mężczyzn zmarło na raka prostaty. Naukowcy odkryli, że istnieje wyraźna korelacja między wskaźnikiem otyłości trzewnej a prawdopodobieństwem zgonu z powodu raka prostaty. Mężczyźni, którzy należeli do 25% uczestników z największym obwodem talii, mieli o 35% większe ryzyko śmierci niż 25% mężczyzn o najmniejszym obwodzie talii. Podobny wzór zaobserwowano u osób z najwyższym stosunkiem obwodu talii do bioder.

Rak prostaty to druga najczęstsza przyczyna zgonów z powodu raka wśród mężczyzn w Wielkiej Brytanii. Choroba dotyka jednego na sześciu mężczyzn, powodując ponad jedną czwartą wszystkich nowych nowotworów u mężczyzn i prawie 12 tys. zgonów każdego roku.

Dodaj komentarz