Tymczasowy tatuaż zmierzy poziom cukru we krwi

W przyszłości, chorzy na cukrzycę nie będą musieli mierzyć poziomu cukru za pomocą bolesnych wkłuć – posłuży im do tego specjalna naklejka zaopatrzona w elektrody.

Naukowcy wynaleźli tymczasowy tatuaż, który za pomocą diody monitoruje glukozę we krwi chorego. Wstępne badania przeprowadzili na grupie siedmiu osób – czterech mężczyzn i trzech kobiet, którym podano bogaty w węglowodany posiłek, w trakcie którego enzym znajdujący się pod tatuażem wszedł w reakcję z glukozą.

W badaniu wykorzystano także prąd o małym natężeniu – wyniki, jakie uzyskano były porównywalne do metody nakłucia palca, lecz bez towarzyszącego jej uczucia dyskomfortu. Ta innowacyjna metoda umożliwi także szybki kontakt z lekarzem za pomocą Bluetooth, co jest bardzo istotne w sytuacji, gdy pacjent nie jest w stanie powiadomić go o złym stanie zdrowia.

Naukowcy przekonują, że w ciągu kilku lat uda się usprawnić urządzenie a także wzbogacić je o dodatkowe funkcje, kontrolujące poziom pozostałych substancji w naszym organizmie.

Dodaj komentarz