Trzecia szczepionka zwiększa ochronę przed szczepem omicron aż o 75%

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia powiedziała, że ​​szczepienia przypominające aż o 75 procent mogą poprawić skuteczność szczepionki przeciwko szczepowi omicron.

Naukowcy przeprowadzili badania z udziałem 581 osób z potwierdzoną infekcją szczepem omicron. Okazało się, że dwie standardowe szczepionki firmy AstraZeneca i Pfizer-BioNTech, zapewniają znacznie niższy poziom ochrony przed szczepem omicron niż przed szczepem delta. Wraz z wprowadzeniem trzeciej dawki, skuteczność leków wzrasta do 70-75 procent.

Mary Ramsay, szefowa działu szczepień agencji, powiedziała, że ​​są to wstępne szacunki i należy je traktować z ostrożnością. Zasugerowała jednak, że kilka miesięcy po drugim szczepieniu szczepionką przeciwko COVID-19, istnieje większe ryzyko zarażenia szczepem omicron niż delta.

Testy wykazały, że omicron jest dwa razy łatwiej przenoszony z człowieka na człowieka niż delta, a osoby, które wcześniej cierpiały na COVID-19, są bardziej podatne na zakażenie szczepem omicron niż szczepem delta.

Wcześniej japońscy naukowcy z Uniwersytetu w Kioto odkryli, że szczep koronawirusa SARS-CoV-2 omicron jest przenoszony z człowieka na człowieka 4,2 razy częściej niż wariant delta. To odkrycie może potwierdzić obawy ekspertów, że nowa forma wirusa jest najbardziej zakaźna.

Dodaj komentarz