Trądzik u dorosłych – jak z nim walczyć?

Piętnastolatek i trądzik – to dość częsta historia. Jednak kiedy okres dojrzewania się kończy, to i ten problem znika, oczywiście wspomagany różnymi lekami. Trudniejszą sprawą jest trądzik, który pojawia się u dorosłych. Ten różni się bardzo od tego, który pojawia się w liceum.

Zmieniający się poziom estrogenów i progesteronu, może doprowadzić do większej liczby wyprysków i torbieli zapalnych oraz zaskórników. Bobby Buke, dermatolog z Mount Sinai School of Medicine tłumaczy jak sobie z nim radzić.

Zapobieganie

Skutecznym mordercą trądziku jest nadtlenek benzoilu (BP). W pierwsze dwa dni od pojawienia się zmian skórnych użyj pięcioprocentowego BP. Później nakładaj krem, który zmniejszy stan zapalny.

Produkty olejowe

Peptydy przeciwbakteryjne znajdują się w naturalnych olejkach i kremach na bazie produktów oleistych. Takie produkty są najlepsze, w przeciwieństwie do alkoholowych.

Stres

Praca pod wysokim ciśnieniem, nie dbanie o dietę, relaks – prowadzą do osłabienia układu odpornościowego, co ułatwia bakteriom budowanie trądziku. Jeżeli nie chcesz wysypu trądziku na twarzy – próbuj złagodzić codzienne napięcia.

Dieta

Wysoki indeks glikemiczny (przetworzone pokarmy, cukier, syrop kukurydziany, makaron) jest związany z powstawaniem trądziku, który występuje w wieku dorosłym. Dobrym wyjściem jest picie przed snem odtłuszczonego mleka.

Trądziku nie można po prostu zignorować, nawet po wyleczeniu. Trzeba dbać o skórę, najlepiej po skontaktowaniu się z dermatologiem.

Dodaj komentarz