Ten naturalny związek hamuje wzrost komórek rakowych. Będzie przełom w leczeniu?

Naukowcy z University of Technology Sydney z powodzeniem zastosowali berberynę przeciwko komórkom rakowym.

Wykazano, że naturalny związek berberyny, znajdujący się w berberysie i gorzkniku, skutecznie hamuje wzrost komórek raka płuc in vitro. Zmniejsza również stany zapalne dróg oddechowych i uszkodzenia komórek narażonych na dym papierosowy. Do takiego wniosku doszli naukowcy z University of Technology Sydney, którzy opublikowali swoje badania w czasopiśmie „Pharmaceutics”.

Berberyna jest alkaloidem dostępnym na rynku do stosowania jako suplement w leczeniu cukrzycy i chorób układu krążenia. Jednak terapeutyczne korzyści tego związku są ograniczone przez jego wyjątkowo niską biodostępność i toksyczność przy wyższych dawkach. Jednocześnie wiele badań wskazuje, że włączenie substancji biologicznie czynnych, takich jak berberyna, do nanocząstek ciekłokrystalicznych umożliwia stworzenie bezpiecznej i skutecznej platformy dostarczania leków do nowotworów.

Naukowcy opracowali biodegradowalne polimerowe nanocząstki BP-LCN zawierające berberynę i fitantriol i przetestowali je na hodowli komórek ludzkiego gruczolakoraka płuc A549. W trakcie eksperymentu zmierzono poziom informacyjnego RNA genów związanych z guzem i kodujących białka PTEN, P53 i KRT18. PTEN i P53 są antyonkoproteinami, to znaczy zapobiegają rozwojowi nowotworów złośliwych, a mutacje KRT18 są związane z różnymi chorobami.

Cząsteczki BP-LCN zmniejszyły proliferację, migrację i aktywność tworzenia kolonii komórek A549 w sposób zależny od dawki, poprzez zwiększenie ekspresji mRNA PTEN i P53 oraz obniżenie ekspresji mRNA KRT18. BP-LCN zmniejszyły również ekspresję białek związanych z proliferacją i migracją komórek rakowych.

Uwolniona z nanocząsteczek berberyna hamowała produkcję reaktywnych form tlenu, co miało niszczący wpływ na komórki. Moduluje również geny zaangażowane w stan zapalny, stres oksydacyjny i zmniejsza przedwczesne starzenie się komórek.

Dodaj komentarz