Ten czynnik obniża ryzyko raka piersi. Chodzi o…

Eksperci z American Cancer Society odkryli sposób na uniknięcie raka piersi. Okazało się, że ryzyko tej choroby maleje wraz z utratą nadwagi.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 180 tysięcy kobiet w wieku 50 lat i starszych, które uczestniczyły w dziesięciu różnych badaniach. Ich wagę oszacowano trzykrotnie w ciągu dziesięciu lat: na początku badania, po pięciu latach i ponownie po czterech latach.

Wyniki wykazały, że kobiety, które utraciły wagę i utrzymały ją, miały mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi niż kobiety, które nie zmieniły masy ciała.

Kobiety, które straciły 2-4,5 kg, były o 13 procent mniej narażone na raka. Utrata masy ciała o 4,5–9 kg przyczyniła się do 16-procentowego zmniejszenia tego ryzyka, a utrata ponad 9 kg – o 26%. W przypadku osób, które straciły dziewięć kilogramów i wróciły do ​​utraty wagi, ryzyko rozwoju nowotworu również zostało nieznacznie zmniejszone.

Rak piersi jest jedną z najczęstszych chorób onkologicznych wśród kobiet. Często rozwija odporność na leczenie i staje się trudny do wyleczenia.

Dodaj komentarz