Te osoby najczęściej umierają na koronawirusa

Naukowcy z Tulane University w Stanach Zjednoczonych odkryli, że pacjenci z COVID-19 cierpiący jednocześnie na nadciśnienie, otyłość i cukrzycę najczęściej umierali z powodu powikłań spowodowanych infekcją. Czynniki zagrażające życiu zostały opisane w komunikacie prasowym opublikowanym na EurekAlert!

Naukowcy przeanalizowali hospitalizację 287 pacjentów z COVID-19. Średni wiek pacjentów wynosił 61 lat. Najczęstszymi stanami, które im dokuczały były: nadciśnienie (80%), otyłość (65%), cukrzyca (54%) i lipoproteiny o niskiej gęstości (39%). Wszystkich pacjentów podzielono na dwie grupy: z rozpoznaniem zespołu metabolicznego (66 proc. wszystkich przypadków) i bez.

Okazało się, że 56 procent pacjentów z zespołem metabolicznym zostało przyjętych na oddział intensywnej terapii, 48 procent wymagało wentylacji mechanicznej, 37 procent rozwinęło zespół ostrej niewydolności oddechowej, a 26 procent zmarło. W drugiej grupie wskaźniki te wynosiły odpowiednio 24, 18, 11 i 10 proc.

Zespół metaboliczny to zbiór co najmniej trzech z pięciu stanów: nadciśnienie, wysoki poziom cukru we krwi, otyłość, wysoki poziom trójglicerydów i niski „dobry” cholesterol związany z lipoproteinami o dużej gęstości (HDL).

Dodaj komentarz