Tak wygląda ludzki mózg w ultra HD

Naukowcy pokazali światu najdokładniejszy, jaki powstał do tej pory, obraz 3D ludzkiego mózgu. Fotografia pokazuje struktury w mózgu o rozmiarach 20 mikronów, czyli o 50 razy mniejszych niż obrazy uzyskiwane dotychczas.

Obraz stworzono jako część projektu o nazwie „BigBrain”, który ma na celu stworzenie komputerowego modelu ludzkiego mózgu w wysokiej rozdzielczości, który miałby służyć jako punkt odniesienia dla przyszłych badań. Dane z innych badań mogłyby być łączone z tym modelem, co miałoby umożliwić naukowcom łączenie funkcji mózgu z konkretnymi grupami komórek.

Dotychczas do obrazowania mózgu używano technologii MRI i PET, ale obrazy te mogły ukazywać struktury wielkości do 1 milimetra, a żeby obserwować szczegółowo funkcje mózgu i ich połączenie z komórkami, potrzeba dużo dokładniejszych obrazów.

Aby uzyskać ten ultradokładny obraz, naukowcy użyli mózgu 65 letniej kobiety, u której nie zdiagnozowano wcześniej żadnych problemów psychicznych czy chorób, które miałyby wpływ na anatomię mózgu. Potem naukowcy użyli narzędzia o nazwie microtome, aby pociąć mózg na 7400 plastrów o grubości 20 mikronów każdy. Plastry zostały następnie spreparowane, żeby uwidocznić najdrobniejsze szczegóły, a potem za pomocą kamery laboratoryjnej, wykonano zdjęcie każdego plastra w rozdzielczości 13000×11000 pikseli. Na koniec ilość danych zebranych przez naukowców wyniosła około 1 terabajta. Następnie naukowcy złożyli wszystkie uzyskane obrazy w komputerowy model 3D.

Warren Selman, przewodniczący wydziału neurochirurgii na University Hospital Case Medical Center w Cleveland, powiedział, że skoro obraz mózgu został wykonany na mózgu martwej osoby, to nie pokaże sygnałów wysyłanych przez neurony.

Trzeba ustalić, jak przebiega komunikacja między komórkami. Dopiero wtedy robi się ciekawie – powiedział.

Selman dodał, że obraz ten jest bardzo pomocny, gdyż umożliwi naukowcom dokładne zlokalizowanie obszarów odpowiedzialnych za poszczególne funkcje mózgu.

Dodaj komentarz