Ta grupa osób jest najbardziej narażona na koronawirusa

Naukowcy z Translational Genomics Research Institute (TGen) w Stanach Zjednoczonych ustalili, że mężczyźni, osoby starsze i palacze mają pewne cechy, które czynią ich najbardziej podatnymi na koronawirusa SARS-CoV-2 – poinformowano w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Nature Medicine”.

Eksperci przeanalizowali wpływ wirusa SARS-CoV-2 na ponad 1,3 miliona komórek w próbkach wyizolowanych z tkanek nosa, dróg oddechowych i płuc 228 zdrowych osób bez COVID-19. Rozpatrzono kluczowe typy komórek dróg oddechowych: komórki pęcherzyków płucnych typu I, niezbędne do wdychania tlenu i wydychania dwutlenku węgla; komórki pęcherzykowe typu II, które chronią komórki typu I oraz komórki nabłonka dróg oddechowych, które neutralizują potencjalnie szkodliwe substancje z wdychanego powietrza.

W toku badań wykazano, że wiek, palenie i płeć odgrywają ważną rolę w zdolności SARS-CoV-2 do wnikania do komórek i rozmnażania się. Wynika to ze zwiększonej ekspresji ACE2, receptora komórkowego używanego przez wirus do przedostania się do komórki. Mężczyźni i osoby starsze również wykazują większą ekspresję TMPRSS2, który bierze udział w rozszczepianiu białka S na powierzchni wirusa, ułatwiając proces infekcji.

Dodaj komentarz