Ta choroba aż o jedną trzecią zmniejsza ryzyko zarażenia koronawirusem

Czy istnieją choroby, które zmniejszają ryzyko zarażenia koronawirusem? Jak pokazują badania – tak. A jedną z nich jest astma oskrzelowa.

Osoby z astmą oskrzelową są o jedną trzecią mniej narażone na COVID-19. Zdolność choroby do zmniejszania ryzyka zarażenia koronawirusem potwierdzają badania naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie. Wyniki ich pracy zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal of Allergy and Clinical Immunology”.

Eksperci przeanalizowali dane zebrane od ponad 37 tysięcy osób, które zostały przebadane pod kątem koronawirusa w okresie luty-czerwiec 2020 r. Diagnoza została potwierdzona u 2266 osób. Wśród osób, które zaraziły się koronawirusem, było tylko 153 astmatyków. W grupie osób z ujemnym wynikiem testu na COVID-19, było 3388 osób z astmą.

Naukowcy zasugerowali, że zasługą jest tu znaczna redukcja enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE2) u osób z alergiami układu oddechowego. SARS-CoV-2 wykorzystuje ten enzym, aby dostać się do komórki. Ponadto osoby z astmą stosują kortykosteroidy wziewne, które mają działanie przeciwzapalne i zmniejszają produkcję cytokin. Zdaniem naukowców lek może również zmniejszać zdolność wirusa do namnażania się.

Naukowcy zauważyli również, że osoby z astmą generalnie zwracają większą uwagę na swoje zdrowie i przyjmują bardziej odpowiedzialne podejście do zapobiegania koronawirusowi.

Dodaj komentarz