Szpital Okulistyczny w Warszawie na pierwszym miejscu w Rankingu „Wprost Szpitale – 2017”

4 czerwca br. tygodnik Wprost opublikował ranking najlepszych szpitali w Polsce. W ogłoszonym zestawieniu bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się  ponownie Samodzielny Publiczny Kliniczny Szpital Okulistyczny przy ul. Sierakowskiego w Warszawie, kierowany przez prof. Jacka P. Szaflika.

Ranking został opracowany przez Centrum Konsultacyjne Medical Ranking wydawnictwa medycznego Termedia. Brano pod uwagę to, co dla pacjentów najważniejsze, m.in. zakres diagnostyki dostępnej w szpitalu, liczbę wykonywanych procedur leczniczych, czy współczynnik zakażeń pooperacyjnych. Na pozycję na liście wpłynęła również liczba łóżek i sal operacyjnych na oddziale.

Szpital jest prekursorem w dziedzinie transmisji obrazu wysokiej rozdzielczości mikrochirurgii okulistyki przez Internet. W ramach pracy dydaktycznej Szpitala w 2012 r. wdrożony został autorski system do rejestracji i transmisji obrazu w technologii full HD, za pośrednictwem sieci LAN i Internetu, z pola operacyjnego i sal operacyjnych.

Wszystkie sale operacyjne wyposażone są w rejestratory i kamery full HD (wysokiej rozdzielczości) oraz terminale audio video, które pozwalają na równoległą transmisję obrazu i dźwięku z sali operacyjnej oraz obrazu z mikroskopu mikrochirurgicznego, endoskopu lub lasera femtosekundowego. Zastosowane rozwiązania pozwoliły na rozpoczęcie rejestracji wszystkich zabiegów operacyjnych, które przechowywane są na dedykowanym serwerze, wyposażonym w macierz dyskową o pojemności 24 TB. Proces archiwizowania zabiegów jest zautomatyzowany i pozwala na dostęp do archiwów z dowolnego autoryzowanego komputera w Klinice. W praktyce oznacza to to, że pole operacyjne (5 cm2) może być rejestrowane i przesyłane w technologii full HD, w czasie rzeczywistym przez Internet, do dowolnej lokalizacji na świecie i może być wyświetlane na urządzeniu dowolnego typu: tablet, smartfon, komputer, rzutnik full HD mogący wyświetlić obraz na ekranie 5m na 5m; bez widocznej straty, jakości obrazu. Można obejrzeć zabiegi operacyjne śledząc każdy szczegół, bez zmiany kolorów i tempa wykonywanych przez operatora czynności.

Powyższy system był wykorzystywany na licznych zjazdach i spotkaniach naukowych, przy dużym aplauzie i zainteresowaniu ze strony środowisk naukowych. Obecnie w Samodzielnym Publicznym Klinicznym Szpitalu Okulistycznym w Warszawie pracuje ponad 200 pracowników, z których większość używa systemów komputerowych.

Pierwszego stycznia 2000 roku Samodzielny Publiczny Kliniczny Szpital Okulistyczny (SPKSO) w Warszawie rozpoczął swoją działalność, jako samodzielna jednostka ochrony zdrowia. Na jej czele stanął prof. dr hab. n.med. Jerzy Szaflik. Placówka jest bazą dla Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM). W szpitalu W szpitalu znalazło zatrudnienie 80 pracowników.
Znając realia prowadzenia placówek medycznych, prof. dr hab. n.med. Jerzy Szaflik zapoczątkował proces tworzenia i wdrożenia autorskiego zintegrowanego systemu informatycznego do obsługi dokumentacji medycznej. Prace przebiegały etapami. Na początku szpital wyposażono w sieć komputerową kategorii 5e, zabezpieczoną zaporą ogniową pracującą pod kontrolą systemu FreeBSD. Rdzeniem funkcjonalnym stał się sieciowy system informatyczny pracujący w środowisku DOS, zapewniający rejestrację danych pacjentów i podstawowe funkcje statystyczne. Komplementarnymi systemami w księgowości i kadrach stały się rozwiązania firmy WAPRO. W 2001, do kadr i księgowości, wdrożono zintegrowany system obsługi CL Zdrowie, który pracuje i ewaluuje do dnia dzisiejszego.

W 2008 r. nastąpił przełom w działaniu szpitala i jego strukturze informatycznej. Wdrożony został zintegrowany system informatyczny CGM CLININET, oparty na najnowocześniejszych rozwiązaniach bazodanowych, pozwalających na elastyczną modyfikację i dostosowanie systemu do unikalnych potrzeb Szpitala Okulistycznego. System działa na wielu platformach sprzętowych i programowych dzięki zastosowaniu technologii WWW do komunikacji z użytkownikami. W celu podniesienia bezpieczeństwa zastosowano technologię SSL, dzięki czemu dostęp do aplikacji odbywa się za pośrednictwem szyfrowanego połączenia i przeglądarki internetowej.

źródło: https://www.wum.edu.pl

Dodaj komentarz