Szczepionka na koronawirusa pomyślnie przetestowana na małpach

Chińscy naukowcy ogłosili pomyślne zakończenie pierwszych prób użycia szczepionki przeciwko koronawirusowi. Lek stymuluje organizm zwierząt doświadczalnych do wytwarzania przeciwciał niezbędnych do zwalczania SARS-CoV-2.

Eksperci rozpoczęli eksperymentalną produkcję oczyszczonej inaktywowanej szczepionki koronawirusa. Lek indukował wytwarzanie swoistych przeciwciał SARS-CoV-2 w celu zneutralizowania co najmniej dziesięciu typowych szczepów wirusa. Testy przeprowadzono na małpach, szczurach i myszach.

Na podstawie eksperymentów naukowcy doszli do wniosku, że immunizacja organizmu dwiema różnymi dawkami leku – w ilości 3 i 6 mikrogramów – zapewniała całkowitą lub częściową ochronę przed SARS-CoV-2 u makaków. Chińscy lekarze podkreślili, że nie zauważyli żadnego zależnego od przeciwciał wzrostu zakażenia.

Podsumowując, naukowcy stwierdzili, że na podstawie uzyskanych danych można przeprowadzić badania kliniczne leku u ludzi i, jeśli wszystko się powiedzie, wprowadzić szczepionkę do masowej produkcji.

Dodaj komentarz