Syntetyczny peptyd może pomóc w leczeniu choroby Alzheimera

Badania, opublikowane w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”, mogą utorować drogę do leczenia zaburzeń neurodegeneracyjnych na wczesnym etapie.

Naukowcy opracowali syntetyczne peptydy, które hamują gromadzenie się małych, toksycznych białek, które wywołują chorobę Alzheimera.

Choroba Alzheimera to choroba agregacji. Neurony w ludzkim mózgu wytwarzają białko zwane beta amyloidem. Same białka, nazywane monomerami beta amyloidu, wykonują ważne zadania w przypadku neuronów. Jednak w mózgach osób z chorobą Alzheimera, monomery beta amyloidu porzucają swoją funkcję i zaczynają się łączyć.

Po pierwsze, tworzą oligomery – małe skupiska do kilkunastu białek – potem dłuższe pasma i wreszcie – duże osady zwane płytkami. Przez lata naukowcy uważali, że blaszki wywołują upośledzenia poznawcze charakterystyczne dla choroby Alzheimera. Jednak nowsze badania implikują mniejsze agregaty beta amyloidu, jako toksyczne elementy tej choroby.

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w USA opracowali syntetyczne peptydy – które mają złożyć się w strukturę zwaną arkuszem alfa i mogą blokować agregację beta amyloidu na wczesnym i najbardziej toksycznym etapie, gdy tworzą się oligomery.

Zespół wykazał, że działanie blokujące syntetycznego arkusza alfa, zmniejszyło toksyczność wywołaną beta-amyloidem w ludzkich komórkach nerwowych hodowanych w hodowli i zahamowało oligomery beta amyloidu w dwóch laboratoryjnych, zwierzęcych modelach choroby Alzheimera.

Odkrycia te dowodzą rosnącego konsensusu, że oligomery beta amyloidu – a nie płytki – są czynnikami toksycznymi w chorobie Alzheimera.

Wyniki wskazują również, że syntetyczne arkusze alfa mogą stanowić podstawę terapii w celu oczyszczenia toksycznych oligomerów u ludzi. Chodzi o celowanie w specyficzną strukturę beta amyloidu utworzoną przez toksyczne oligomery – twierdzi Valerie Daggett, profesor z University of Washington.

Dodaj komentarz