Substancje chemiczne w płynach nawilżających i szminkach, mogą zaszkodzić zdolnościom motorycznym dzieci

Badanie opublikowane w czasopiśmie „Environmental Research”, wykazało, że narażenie matki na ftalany – chemikalia plastyfikujące – w późnej ciąży, może mieć długotrwały, niekorzystny wpływ na funkcje motoryczne u dzieci.

Kobiety stosujące podczas ciąży środki higieny osobistej, takie jak substancje nawilżające i szminki – bogate w substancje chemiczne znane jako ftalany – mogą narazić swoje dzieci na zaburzenia umiejętności motorycznych w okresie dojrzewania

Badanie mierzyło poziom ftalanów i ich metabolitów w moczu zbieranych od kobiet w późnej ciąży i od ich dzieci w wieku trzech, pięciu i siedmiu lat. Wyniki sugerują, że narażenie matki na ftalany w późnej ciąży, może mieć długotrwały, niekorzystny wpływ na funkcje motoryczne u dzieci w późniejszym dzieciństwie, zwłaszcza u dziewcząt.

Prawie jedna trzecia dzieci w naszym badaniu wykazywała umiejętności motoryczne poniżej przeciętnych. Dzieci z nawet subtelnymi problemami motorycznymi często mają trudności z uczestniczeniem w codziennych zajęciach okresu dzieciństwa, szczególnie w sporcie – powiedziała Pam Factor-Litvak, profesor z Columbia University w USA.

Dzieci z zaburzeniami ruchowymi mogą również doświadczać poczucia niskiej wartości i mieć wysoki poziom lęku i depresji, a także cierpieć na zaburzenia zachowania, takie jak np. ADHD – dodała Factor-Litvak.

Ekspozycje na ftalany prawdopodobnie wystąpiły, gdy matki nieświadomie miały kontakt z niewielkimi ilościami produktów, takich jak szminka lub plastikowe pojemniki na żywność lub opakowania. Te substancje chemiczne mogą być również wchłaniane przez skórę.

Dodaj komentarz