Stworzono skuteczny lek przeciwko koronawirusowi

Naukowcy z University of Washington stworzyli lek z mieszaniny przeciwciał uzyskanych od wyzdrowiałych pacjentów z COVID-19, który skutecznie rozpoznaje i blokuje mechanizm zakażenia pandemicznym koronawirusem oraz zapobiega przedostawaniu się go do komórek. Artykuł z wynikami badań został opublikowany w czasopiśmie „Science”.

Badacze wykazali, że niskie dawki przeciwciał S2E12 i S2M11 chronią zwierzęta testowe przed zakażeniem koronawirusem, zapobiegając replikacji wirusa w płucach. Ich mieszanka zapobiega pojawianiu się i namnażaniu zmutowanych form wirusa, które mogą uodpornić się na niektóre leki.

Eksperci ustalili, jak działają przeciwciała na poziomie molekularnym. Odkryto, że jedna z cząsteczek nie tylko zapobiegała oddziaływaniu białek na powierzchni wirusa z receptorami komórek zakażonego organizmu, ale także blokowała mechanizm infekcji w stanie nieaktywnym, zapobiegając fuzji wirusa z błoną komórkową.

Wcześniej informowano, że naukowcy z University of Pittsburgh w Stanach Zjednoczonych znaleźli najmniejszą biologiczną cząsteczkę, która całkowicie neutralizuje wirusa SARS-CoV-2. Jest to związek białkowy, 10 razy mniejszy niż przeciwciało pełnej długości.

Dodaj komentarz