Stres może prowadzić do utraty wzroku

Nowa analiza raportów klinicznych i istniejących badań sugeruje, że „stres jest zarówno konsekwencją, jak i przyczyną utraty wzroku”. Wyniki wskazują, że lekarze powinni powstrzymać się od niepotrzebnego stresowania swoich pacjentów oraz że zmniejszenie stresu może pomóc przywrócić im wzrok.

Długotrwały stres może prowadzić do szeregu problemów ze zdrowiem oczu, a także do pogorszenia tych istniejących – sugeruje nowe badanie. Kiedy dana osoba traci wzrok, może doświadczyć wysokiego poziomu stresu psychicznego w postaci zmartwień i obaw związanych z zaistniałą sytuacją. Czasami, w trudniejszych okolicznościach, może dojść do depresji i izolacji społecznej. Ale czy stres, sam w sobie, również może prowadzić do utraty wzroku? Nowe badanie, opublikowane w EPMA Journal sugeruje, że jest to możliwe.

Badaniem kierował prof. Bernhard Sabel, dyrektor Instytutu Psychologii Medycznej na Uniwersytecie w Magdeburgu w Niemczech. W swoim artykule, prof. Sabel i jego współpracownicy wyjaśniają, że utrzymujący się stres, który podnosi poziom kortyzolu, może negatywnie wpływać na nasz układ nerwowy, naczyniowy i współczulny.

To z kolei, wpływa na nasz mózg i oczy, co może przyczyniać się do stanów takich jak jaskra i neuropatia nerwu wzrokowego, co ostatecznie prowadzi do całkowitej utraty wzroku.

Lekarze powinni starać się wpajać pozytywny i optymistyczny stosunek u swoich pacjentów, przekazując im informacje, do których mają prawo. Zachowanie i słowa lekarza prowadzącego, mogą mieć daleko idące konsekwencje dla prognozy utraty wzroku. Wielu pacjentów często słyszy, że rokowanie jest złe i że powinni być przygotowani, aby stać się pewnego dnia niewidomymi. Wynikający z tego lęk i niepokój są neurologicznym i psychologicznym, podwójnym obciążeniem z fizjologicznymi konsekwencjami, które często tylko pogarszają stan chorobowy pacjenta – powiedział biorący udział w badaniach, profesor Muneeb Faiq.

Dodaj komentarz