Strach przed przybieraniem na wadze? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o obesofobii

Obesofobia, podobnie jak inne fobie, powstaje z połączenia traumatycznych wydarzeń i predyspozycji wewnętrznych.

Obesofobia odnosi się do nienormalnego strachu przed przybraniem na wadze. Osoby cierpiące na tę fobię mogą rozwinąć inne zaburzenia psychiczne, takie jak anoreksja (odmawianie jedzenia), bulimia (wymiotowanie zaraz po jedzeniu) a nawet zacząć nienawidzić ludzi z nadwagą lub otyłością.

„Osoba cierpiąca na obesofobię może mieć trudności z jedzeniem czegokolwiek, co nie jest częścią ściśle przestrzeganego planu diety. Może również napotkać wiele problemów podczas wychodzenia do restauracji i jedzenia. Ta obawa przed przybieraniem na wadze może stać się zagrożeniem dla życia, jeśli nie zostanie leczona na czas” – mówi doktor Binita Priyambada.

Jakie są przyczyny obesofobii?

Obesofobia, podobnie jak inne fobie, powstaje z połączenia traumatycznych wydarzeń i predyspozycji wewnętrznych. Dziedziczność, genetyka i chemia mózgu w połączeniu z doświadczeniami życiowymi, odgrywają kluczową rolę w rozwoju obesofobii.

Osoby obesofobiczne często mają obniżoną pewność siebie i bardzo niską samoocenę. Ich obawa przed przybieraniem na wadze może sprawić, że będą się czuły niezręcznie i uniemożliwić im nawiązanie zdrowych relacji z innymi osobami.

Leczenie obesofobii

Doktor Priyambada twierdzi, że nie ma idealnego sposobu leczenia obesofobii. Jednak terapia może pomóc pacjentom zidentyfikować powód, dla którego tak bardzo obawiają się przybierania na wadze.

Dodaj komentarz