Stare angielskie lekarstwo zabija bakterie odporne na działanie antybiotyku
Weź czosnek i cebulę (lub pora), wino, żółć krowy, zmieszaj razem, ugotuj w mosiężnym garncu, odstaw na 9 dni. Co otrzymasz? Jak ustalili naukowcy z University of Nottingham, świetne lekarstwo na jęczmień (infekcję powieki).
Badacze odkryli mającą około 1000 lat recepturę na miksturę, która zabija bakterie powodujące to schorzenie, a coraz bardziej uodparniające się na działanie antybiotyków.
Recepturę znaleziono w księdze „Bald’s Leechbook”, znanej również pod nazwą „Medicinale Anglicum”. Ów oprawiony w skórę wolumin uznawany jest za jedną z najstarszych książek medycznych. Naukowcy przygotowali miksturę z księgi, chcąc początkowo sprawdzić skuteczność jej działania. Oprócz usunięcia jęczmienia dostrzegli, że środek zabija bakterie gronkowca złocistego. Według danych Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC), bakteria ta powoduje rocznie ponad 80 tys. ciężkich infekcji i pochłania 11 tys. ofiar.
Zespół naukowców odtworzył 4 porcje maści, używszy świeżych składników i, zgodnie z przepisem, zostawiwszy ją na 9 dni. Na sztucznie stworzonych infekcjach użyto leku: maści w zwykłej formie, rozcieńczonej oraz różnych składników oddzielnie. Odkryto, że maść w nierozcieńczonej formie zabiła 99‰ bakterii gronkowca. Była ponadto na tyle silna, że zniszczyła biofilmy bakteryjne, grupy komórek zwykle odporne na działanie leków.
Jak mówi Freya Harrison, przewodnicząca badań, wzrost odporności bakterii na antybiotyki oraz brak substancji przeciw nowym mikrobom, powinny nadać kluczowe znaczenie niektórym drogom rozwoju medycyny. Istnieje nagląca potrzeba wynalezienia nowych strategii przeciwko patogenom, gdyż koszt wynajdywania nowych antybiotyków jest duży, a i tak w końcu bakterie mogą się uodpornić na ich nowe odmiany.
Może więc czas wrócić do naturalnych 1000-letnich metod, które dziś okazują się być skuteczniejsze i mądrzejsze niż się zdaje?