Spożywanie niewystarczającej ilości owoców i zbóż jest gorsze niż spożywanie zbyt dużej ilości mięsa

Zła dieta zabija więcej ludzi na świecie niż tytoń – wynika z najnowszych badań opublikowanych w prestiżowym czasopiśmie medycznym „Lancet”. Stwierdzono, że przejście na odpowiednio zbilansowaną dietę, może potencjalnie zapobiec jednemu na pięć zgonów na całym świecie.

Kiedy lekarze i dietetycy nakłaniają nas do zmian w swojej diecie, zazwyczaj skupiają się na ograniczaniu spożycia niezdrowej żywności, takiej jak przetworzone mięso, cukier i tłuszcze trans. Mniejszy nacisk kładzie się na zachęcanie ludzi do spożywania większej ilości pożywnych produktów spożywczych, takich jak produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa. Ograniczenie niezdrowej żywności może nie być najlepszym podejściem – wynika z najnowszych badań. Zła dieta, która nie zawiera odpowiedniej ilości świeżych owoców i warzyw oraz pełnoziarnistych produktów, zabija więcej ludzi na świecie niż tytoń – czytamy w czasopiśmie „Lancet”.

W 2017 r., zła dieta była odpowiedzialna za 11 milionów zgonów, niezależnie od tego, czy była to nadmierna konsumpcja złych pokarmów, czy niedostateczne spożycie dobrych rzeczy. W szczególności, trzy główne czynniki dietetyczne – niskie spożycie pełnych ziaren i owoców oraz wysokie spożycie sodu – stanowiły ponad połowę wszystkich zgonów związanych z dietą.

Dodaj komentarz