Spożywanie fast foodów większym zagrożeniem dla mężczyzn…

Wyniki badań laboratoryjnych przeprowadzonych na myszach sugerują, iż sposób żywienia opierający się głównie na fast foodach jest bardziej niekorzystny dla przedstawicieli płci męskiej. Dlaczego?

Szkodliwy wpływ niezdrowego jedzenia wydaje się mieć powiązanie ze stanami zapalnymi, które wystąpiły w mózgach samców myszy. U samic ta sytuacja okazuje się mniej prawdopodobna, a to ze względu na wyższe stężenie estrogenu, mającego w tym wypadku funkcję obronną, jak donoszą badania opublikowane na łamach „Cell Reports”.

Przeprowadzone zostały one przez doktor Deborah Clegg w jednym z czołowych Uniwersytetów medycznych w Texasie. Fundamentem dla organizacji tego typu badań okazuje się jedno z już istniejących, którego przedmiotem było wskazanie związku pomiędzy stanami zapalnymi mózgu a otyłością oraz chorobami serca u samców mysz.

Podjęliśmy dalsze próby w celu odpowiedzi na kolejne pytania. A mianowicie, czy taka sama sytuacja wystąpi u samic. Pokarm wysokotłuszczowy był niezwykle smaczny, co porównywało jego spożywanie do konsumpcji burgera i Coca-Coli – wyjaśnia Clegg.

Grupa badaczy wzięła pod obserwację osobniki obu płci, karmiąc je na przemian zwykłym i obfitym w tłuszcz pokarmem. Ten drugi zawierał nie tylko 42 proc. tłuszczu, ale także liczne węglowodany, co miało upodobnić je do fast foodów spożywanych przez ludzi.

Po szesnastu tygodniach jego spożywania okazało się, iż w mózgach samców rozpoczął się stan zapalny. U samic natomiast nie zaobserwowano tego zjawiska. Badacze uznali to za szokujące. Okazało się również, że u samców zwiększyła się szansa wystąpienia insulinoodporności oraz niewłaściwej pracy serca.

W dalszej pracy naukowcy starali się dowieść, iż pewien konkretny rodzaj receptorów estrogenowych chronił mózgi samic przed stanami zapalnymi. Można połączyć tę informację z faktem, iż kobiety w wieku przed menopauzą (czyli takie, u których stężenie estrogenu jest wysokie) rzadziej niż mężczyźni cierpią z powodu skutków ubocznych otyłości, na przykład cukrzycy lub schorzeń kardiologicznych. Kiedy jednak rozpocznie się u nich menopauza, sytuacja ta zmienia się i nie są one już dłużej chronione.

Kolejną niespodzianką było odkrycie faktu, iż mózg samców i samic różni się, jeśli chodzi o proces magazynowania kwasów tłuszczowych, także przy stosowaniu normalnego sposobu żywienia.

Dodaj komentarz