Sportowcy żyją dłużej niż ich bracia

Naukowcy porównali oczekiwaną długość życia i dane zdrowotne 900 fińskich sportowców i ich braci. Wykazano, że sportowcy żyli dłużej i rzadziej cierpieli na choroby przewlekłe.

Fińscy naukowcy doszli do wniosku, że zawodowi sportowcy, żyją dłużej niż ich bracia, którzy nie uprawiają sportu. Ponadto, w starszym wieku, sportowcy prowadzą zdrowszy styl życia i są bardziej skłonni do dobrego samopoczucia.

W badaniu wykorzystano dane dotyczące 900 sportowców płci męskiej, którzy reprezentowali Finlandię na międzynarodowych zawodach od 1920 do 1965 roku. Uczestnicy badania brali udział w Mistrzostwa Europy i Świata w swojej dyscyplinie, a także uczestniczyli w Igrzyskach Olimpijskich. Naukowcy porównali liczbę przeżytych lat i przyczyny śmierci u sportowców i ich braci, zbliżonych do nich wiekiem. Badacze przyjrzeli się także wynikowi badania pocztowego 199 par sportowców i ich braci, przeprowadzonego w 2001 roku, w którym respondenci opowiedzieli o swoim stanie zdrowia, stylu życia, złych nawykach i statusie społeczno-ekonomicznym.

Początek okresu obserwacji uznano za początek kariery sportowca. Okres ten zakończył się do 31 grudnia 2015 r. Średnio, „obserwacje” trwały około 52 lat, najdłuższy okres wynosił 83 lata. W tym czasie zmarło 1296 uczestników,  z czego 92% zgonów było naturalnych. Najczęściej, ludzie umierali na skutek choroby wieńcowej. Najdłużej żyjący byli przedstawiciele dyscyplin wymagających wytrzymałości – średnio 79,9 lat. Sporty połączone zapewniły średnią długość życia wynoszącą 75,9 lat. Najniższe dane zaobserwowano u przedstawicieli sportów motorowych – 74,1 lat. Bracia sportowców żyli średnio dwa do trzech lat krócej. Wskaźniki przedwczesnej śmiertelności wśród nich były wyższe niż u sportowców.

Wyniki badania pokazały, że starsi sportowcy prowadzili zdrowszy styl życia niż ich bracia. Rzadziej palili, byli bardziej aktywni i spędzali mniej czasu na siedzeniu. Jednocześnie, liczba osób z ograniczeniami aktywności fizycznej, była w przybliżeniu taka sama. Bracia sportowców często zgłaszali choroby przewlekłe, a także stany lękowe i depresyjne.

Dodaj komentarz