Spędzanie dzieciństwa w bardziej zielonych przestrzeniach może zapobiec późniejszym zaburzeniom psychicznym

Dzieci, które dorastają w otoczeniu natury, mają o 55% mniejsze ryzyko rozwoju różnych zaburzeń psychicznych – wynika z artykułu opublikowanego w „Proceedings of National Academy of Sciences”.

Coraz większa część światowej populacji żyje obecnie w miastach, a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że ponad 450 milionów światowej populacji ludzi, cierpi na zaburzenia psychiczne. Na podstawie danych satelitarnych z lat 1985–2013, naukowcy z Uniwersytetu w Aarhus w Danii zmapowali obecność zielonej przestrzeni wokół domów, w których znajdują się dzieci i porównali te dane z ryzykiem rozwoju jednego z 16 różnych zaburzeń psychicznych w późniejszym życiu.

Badanie pokazuje, że dzieci otoczone dużą ilością zielonej przestrzeni w dzieciństwie, mają o 55 procent niższe ryzyko rozwoju zaburzeń psychicznych.

Dzięki naszemu zestawowi danych pokazujemy, że ryzyko rozwoju zaburzeń psychicznych maleje stopniowo, im dłużej jesteś otoczony zieloną przestrzenią od urodzenia do 10. roku życia. Zielona przestrzeń w dzieciństwie jest więc niezwykle istotna. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że środowisko naturalne odgrywa większą rolę w zdrowiu psychicznym niż wcześniej sądzono. Nasze badanie jest ważne, ponieważ pozwala nam lepiej zrozumieć jego znaczenie w szerszej populacji – powiedziała główna autorka badania, Kristine Engemann.

Dodaj komentarz